28-09-2024 28-09-2024

Dzień Patrona Szkoły

27.09.2019 Kategoria: Rok szkolny 2019/2020

Końcem września w naszej szkole obchodzimy Dzień Patrona Szkoły, którym jest Krzysztof Kamil Baczyński – polski poeta czasu wojny, żołnierz Armii Krajowej, który złożył swe młode życie walcząc za wolność Ojczyzny w czasie powstania warszawskiego.

W tym roku tej uroczystości towarzyszyło również odsłonięcie pamiątkowej tablicy na cześć pierwszej nauczycielki i kierownika szkoły – Marii Kazimiery Janiszewskiej w 100 lecie jej śmierci. Fundatorem tablicy jest ksiądz Zdzisław Drozd, dzięki któremu możemy poznać historię Blizianki oraz sylwetkę pierwszej nauczycielki.

Rozpoczęcie uroczystości miało miejsce w kościele parafialnym w Bliziance. Mszę poprowadził ksiądz proboszcz Henryk Mazur oraz zaproszeni kapłani: ksiądz Zdzisław Drozd oraz ksiądz Kazimierz Lewczak. Również uczniowie i pracownicy szkoły włączyli się w liturgię Mszy Świętej, co podkreśliło jej ważny charakter.

Po Mszy Świętej uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz przybyli goście udali się do szkoły, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy przez Pana Zbigniewa Koraba – Wójta Gminy Niebylec wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Niebylec Panem Witoldem Kozą oraz Zastępcą Wójta Gminy Niebylec Panem Krzysztofem Kozą, po czym nastąpiło jej poświęcenie przez księdza Henryka Mazura. Następnie Poczet Sztandarowy wprowadził Sztandar Szkoły Podstawowej imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Bliziance i został odśpiewany hymn narodowy.

W kolejnej części uroczystości Pani Dyrektor Małgorzata Lenart powitała przybyłych gości, wśród których znaleźli się : Pan Zbigniew Korab – Wójt Gminy Niebylec, Pan Witold Koza – Przewodniczący Rady Gminy Niebylec, Pan Krzysztof Koza – Zastępca Wójta Gminy Niebylec, Pani Małgorzata Wyżykowska – Radna Gminy Niebylec, ksiądz Henryk Mazur, ksiądz Zdzisław Drozd, ksiądz Kazimierz Lewczak, Pan Antoni Szostak – Sołtys wsi Blizianka, Pani Jolanta Szostak – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bliziance, Pan Jerzy Pięciak – Prezes i Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej
w Bliziance oraz emeryci, obecni pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie.

Następnie w krótkim przemówieniu Pani Monika Tobiasz przybliżyła sylwetkę Marii Kazimiery Janiszewskiej, po czym uczniowie najstarszych klas zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu – patronowi naszej szkoły.

Po zaplanowanych wydarzeniach głos zabrali również zaproszeni goście, którzy także włączyli się
w upamiętnienie postaci jakimi byli Maria Kazimiera Janiszewska oraz Krzysztof Kamil Baczyński.

Uroczystość zakończył poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców naszej szkoły.

Ten dzień był ważnym wydarzeniem z życia naszej lokalnej społeczności i dlatego też na długo pozostanie w pamięci uczestników.